Vánoční tradice

Všichni známe tradiční vánoční zvyky a tradice. Jsou to šupiny pod talířem, krájení jablek, vánoční stromeček a mnoho dalších. Ale víte, co tyhle tradice znamenají a kde se vlastně vzaly? My Vám o nich něco povíme. 

Rozkrajování jablka

Jablko se rozkrajuje napříč po štědrovečerní večeři. Pokud je uvnitř hvězdička s pěti cípy a zdravými jadérky, znamená to v příštím roce zdraví a štěstí.

Rozkrojené jablko

Zlaté prasátko

Pokud na Štědrý den nebudete nic jíst, uvidíte večer zlaté prasátko, které vám zaručí bohatý další rok. Tuhle tradici připomíná každý rok reklama, kterou všichni dobře známe.

Jmelí 

Jmelí má ale vždy být darované, protože jedině darované přináší štěstí. Podle pověry má muž právo pod zavěšeným jmelím políbit každou ženu nebo dívku. 

Jmelí

Kapr a šupiny

Smažený kapr nebo jiná ryba k štědrovečerní večeři nemá dlouhou tradici. Dříve se na Štědrý den jedly především polévky a luštěniny. Ryba je dnes ale už tradiční součástí večeře na Štědrý den. Šupinka pod talířem a v peněžence po celý rok. Při štědrovečerní večeři se dávají šupiny pod talíř, aby tak přinášely po celý rok dostatek peněz.

Lití olova

Staročeský zvyk lití olova je poněkud náročnější na přípravu, ale můžou se do něj zapojit najednou všichni přítomní. Nad plamenem se roztaví kousek olova a to se pak najednou vylije do misky s vodou. Podle tvaru, do kterého olovo ztuhne, se všichni snaží shodnout na tom, co toho, kdo olovo roztavil a nechal ztuhnout, v příštím roce čeká.

Rozpouštění olova

Ježíšek

Ježíšek je tradiční, kouzlem tajemství zahalená, nejdůležitější bytost našich Vánoc. Podle tradice právě on rozdává dárky, které nechává pod vánočním stromečkem. Na rozdíl od jiných podobných štědrých bytostí, jako je například Santa Claus, nikdo nikdy našeho Ježíška ještě neviděl, a způsob, jakým dárky pod stromeček rozdává, je také stále velkým tajemstvím. Děti – a velmi často v rámci dodržení této půvabné tradice i dospělí – píší Ježíškovi dopisy se svými přáními. Nechávají je za oknem, odkud psaní náhle a nečekaně mizí a pak všichni doufají, že budou splněna.

Adventní věnec

Tradičním symbolem adventu je také adventní věnec, který má v různých oblastech odlišnou podobu. Věděli jste, že každá svíčka má své jméno? První je tzv. svíce proroků, druhá je betlémská, třetí pastýřská a čtvrtá andělská.

Vánoční stromeček

V českých zemích se vánoční stromeček poprvé objevil v roce 1812, kdy doma ozdobil jedličku ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich. V dalším roce už stromečky byly v mnoha dalších pražských domácnostech, ale mimo Prahu se dostávaly pomalu. První zmínky o stromečku na vesnicích jsou z počátku dvacátého století z Valašska. Tehdy se ale zdobily převážně jen jablky a ořechy, později přibyly perníčky a svíčky… a ozdoby se postupně vyvíjely až do současných podob.

Skořápky na vodě

Jedním z vánočních zvyků je i pouštění skořápek z vlašských ořechů po vodě. Plavba této miniaturní lodičky dokáže, podle tradice, předpovědět budoucnost. Je však třeba, aby si lodičku každý vyrobil sám a rovněž ji sám položil na vodní hladinu. 

Pokud lodička dopluje daleko, tak se můžete těšit na vydařené plány. V případě, že zůstane u břehu, tak vás nečeká nic významného. Pakliže se točí v kruhu, znamená to, že se neumíte rozhodnout. Když skončí mezi ostatními lodičkami, tak budete potřebovat ochranu a pomoc. Jestli se ihned po položení na hladinu loďka potopí, tak to znamená, že se vám nepodaří udělat žádné změny.

Skořápky na vodě

Související produkty

Recenze od našich zákazníků

95% zákazníků doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.

Další recenze od zákazníků

Online platby kartou

Rychlé a zabezpečené
platby online

E-mail pro zákazníky

info@aranys.cz
(po-pá 8-16)

Linka pro zákazníky

+420 736 119 910
(po-pá 8-16)

Garance kvality a spokojenosti

potvrzená 
Puncovním úřadem

Zpět na začátek