Pokud objednáte do 14:00, objednávku odešleme ještě dnes

Přestaňte se ochuzovat o investici do drahých kovů

Přestaňte se ochuzovat o investici do drahých kovů

Je až neuvěřitelné, jak málo Čechů zhodnocuje své uspořené peníze. A je také neuvěřitelné, jak málo z nich využívá investice do drahých kovů. Například do zlata investuje jen asi 3 % Čechů. Přitom se jedná o velmi jednoduchou a bezpečnou investici. V dnešním článku vám nabízíme dokonalý přehled, jak nejlépe investovat své úspory do drahých kovů… a opravdu na nich vydělat!

Češi (ke své škodě) málo investují

V aktuální pandemii je snad více než kdy jindy vidět, že Češi ke svým úsporám nepřistupují vůbec rozumně. Přes 60 % Čechů své poctivě vydělané peníze nechává ležet na svých běžných účtech a jejich hodnota v čase poměrně zásadně klesá. Během covidové krize si sice české domácnosti našetřily téměř půl bilionu korun. S vysokou mírou inflace ale tyto „naškudlené“ peníze rychle ztrácejí hodnotu.

Pandemie tento efekt ztráty hodnoty vygradovala na historické maximum. Pokud bude pokračovat stávající trend inflace, tzn. někde na úrovni 5 %, lidé na svých účtech ztratí až polovinu svých úspor. Ano, čtete správně – pokud v roce 2021 máte na svém účtu 100 tisíc korun, za deset let tam budete mít reálně sotva 50 tisíc Kč.

Během deseti let zbytečně přijdete o polovinu svých úspor.“

Navíc odborníci ze světa ekonomie nevěští vůbec dobré vyhlídky. Inflace se další roky s velkou pravděpodobností zásadně snižovat nebude. Naopak – s každou další vlnou pandemie většina vlád masivně pumpuje peníze do oběhu a tento trend tak na dlouhou dobu posiluje.

Občané západních evropských států si tuto jednoduchou násobilku inflace moc dobře uvědomují. Němci, Britové, ale i jižní národy, jako jsou Italové či Francouzi, své peníze nenechávají jen tak ležet a aktivně je investují. Vědí totiž, že výnosy na běžných či spořicích účtech nepokryjí ani zmíněnou inflaci.

Češi se ochuzují i o drahé kovy

Je sice faktem, že se Češi s investicemi během pandemie trochu „rozhýbali“. Přesto se stále zaměřují na tradiční produkty, jako jsou akcie, dluhopisy, podílové fondy nebo nemovitosti. Přitom před nimi stojí velmi jednoduchý, ověřený a výnosný druh zhodnocení úspor – investice do drahých kovů.

Investice do drahých kovů je jednoduchý, ověřený a výnosný druh zhodnocení úspor!“

V České republice do zlata investuje asi jen 3 % Čechů. V ostatních západních státech je zcela běžné, že do zlata či jiných kovů investuje přes 20 % občanů. U asijských národů se dokonce pohybujeme na číslech přes 30 %.

Možným vysvětlením tohoto „českého nezájmu“ o zlato, stříbro či platinu je, že se v minulých dobách nesměly držet mince ve větších množstvích. Každý občan mohl vlastnit pouze jednu minci (výjimkou byli členové České numismatické společnosti, kteří mohli disponovat 3 mincemi).

Investovat se vyplatí, s rozumem

Abyste to pochopili správně – tento článek rozhodně není nabádáním, abyste ihned šli do banky a za všechny své peníze nakoupili cihličky či mince zlata a stříbra. Každý rozumný investor vám vždy řekne, že nejvýnosnější strategií spoření peněz je široká diverzifikace portfolia.

Polopatě řečeno: je dobré rozložit své peníze do několika investičních možností. Když na jednom investičním produktu v určitém období proděláte, úplně jiný druh investice vám pro změnu začne pěkně vydělávat.

Investici do drahých kovů zvládne opravdu každý a je to bezpečné.“

Nicméně investice do drahých kovů je pro vás pravděpodobně tou nejjednodušší investicí, která před vámi stojí. Zvládne to opravdu každý. A navíc je nákup cenných kovů podle odborníků jednou z nejbezpečnějších investic.

Drahé kovy nabízí jedinečnou ochranu před vlivy inflace. Nenesou sebou žádné úvěrové riziko, vlády je nemohou bezhlavě tisknout a nehledí ani na politické krize v té či oné zemi. A (pokud to přeženeme) můžete mít své zlaté cihličky v klidu doma „v šuplíku“. V případě potřeby je pak kdykoliv zabalíte do baťůžku a můžete s nimi odjet třeba na druhý konec světa, kde je opět dobře prodáte.

Lety ověřené drahé kovy

Investici do drahých kovů si pravděpodobně každý spojí se zlatem. Ovšem není jen zlato, co se třpytí. Mezi zajímavé investiční drahé kovy patří také stříbro, platina či paladium. Pojďme se tedy podívat na každý kov zvlášť a představit si jeho výhody a nevýhody.

Zlato

Z celé skupiny drahých kovů je zlato z hlediska užitnosti unikátní. Jakožto nejvzácnější kov bylo samozřejmě odjakživa velmi oblíbeným platidlem napříč státy. Dnes naprostá většina vytěženého zlata slouží ke zmíněným investicím, případně ke klenotnickým účelům. Pouze 10 % zlata se využije v průmyslu.

Cenu zlata určuje trh, který je podřízen klasickému zákonu nabídky a poptávky. Pokud dochází k jeho prodeji, cena zlata klesá. Když se naopak se zlato skupuje, jeho ceny míří vzhůru. Aktuální masivní zvyšování objemu peněz v ekonomikách znehodnocuje měny, a právě proti tomu je zlato podle expertů imunní.

Zlato je imunní vůči masivnímu pumpování peněz do ekonomiky.“

Zlato si už stovky let uchovává svou hodnotu a lze jej označit za tvrdou valutu. Jeho velkou výhodou je osvobození od DPH a jeho obrovská oblíbenost. Pokud se jej rozhodnete prodat, stačí zaběhnout do směnárny a prodat jej jako jakoukoliv cizí měnu. Zlato můžete navíc vlastnit zcela anonymně.

Stinnou stránkou zlata je skutečnost, že v době krize o něj nebývá zájem. Jak jsme totiž uvedli, používá se jako platidlo a šperkařský kov, ale navázanost na průmyslové užití je výrazně menší.

Výhody:

  • Nejvzácnější kov

  • Historicky ověřené platidlo

  • Ochrana před vlivy inflace

  • Zisk osvobozen od DPH

  • Vysoká důvěryhodnost

  • Vlastnictví je anonymní

Stříbro

Stříbro se kromě oblasti investic a klenotnictví hojně využívá také v průmyslu. Tento fakt ale značně ovlivňuje kolísavost jeho aktuální hodnoty. Ceny stříbra na trhu se mění mnohem výrazněji než u zlata s ohledem na to, zda je preferováno jako investiční produkt, nebo užitný kov.

Oproti zlatu je u nákupu stříbra určitou nevýhodou nutnost platit DPH. Naopak jako výraznou výhodu lze označit právě jeho využití v průmyslu. Většina vytěženého stříbra se spotřebovává jako průmyslový kov a je téměř jisté (pokud nedojde k nějaké katastrofě), že stříbro bude vždy potřeba.

Stříbro je v současnosti obrovsky podhodnocené.“

Podle předpovědí odborníků je stříbro v současnosti obrovsky podhodnocené. A právě jeho potřeba v průmyslu (elektromobily, fotovoltaika apod.) ho může v dalších letech vystřelit k výšinám a může se tak stát bezpečnou investicí i z hlediska neklidnosti akciových trhů. V tuto chvíli vypadá potenciál jeho zhodnocení mnohem lépe než třeba u zlata.

Výhody:

  • Průmyslové využití

  • Hodnota roste s poptávkou

  • Roste na ceně v době krize

  • Ochrana před vlivy inflace

  • Historicky ověřené platidlo

  • Vlastnictví je anonymní

Platina a paladium

Platina i paladium jsou kovy, kterých je na zemi poměrně silný nedostatek. Nicméně právě jejich vzácnost, nízký objem produkce a skvělá využitelnost v průmyslu je řadí mezi výborné investiční příležitosti.

Stejně jako stříbro či zlato se i platina s paladiem obchodují na světových trzích. V dobách klidu mívají dokonce vyšší cenu než zlato, protože jsou vzácnější. Ceny těchto dvou drahých kovů jsou výrazně ovlivňovány průmyslovou poptávkou. Jsou tedy závislé na stavu ekonomiky a chovají se cyklicky.

Platině a paladiu se daří v dobách jistoty.“

Ceny platiny a paladia značně reagují na poptávku v jednotlivých sektorech. Daří se jim v dobách jistoty a jejich zisk je osvobozen od DPH. V průmyslovém odvětví jsou si na mnoha frontách dokonce přímými konkurenty (např. katalyzátory do automobilů).

V porovnání se zlatem a stříbrem lze investice do platiny a paladia označit za rizikovější. Zlato a stříbro v sobě nesou silnou historickou tradici a investiční trh na ně pohlíží s větší důvěrou. Poptávka po nich tedy bude vždy o něco stabilnější.

Výhody:

  • Vysoká hodnota při silné poptávce

  • Vlastnictví v ČR je anonymní

  • Zisk osvobozen od DPH

5 pravidel k úspěšné investici

Rozhodli jste tedy pro investici do některého ze jmenovaných kovů? Perfektní! Jsme rádi, že jsme vás přesvědčili. Ale než si poběžíte koupit svou první cihličku, přečtěte si ještě další řádky. Drahé kovy totiž mají svá specifika, na které je třeba při jejich nákupu myslet. Unáhlené jednání by se vám nemuselo vyplatit.

Pravidlo č. 1 – nejdu s davem

První pravidlo u investování do drahých kovů zní: nenechte se ovlivnit davovým šílenství. Je mnohem chytřejší je nakupovat v době nízkých cen a průběžně. Výhodou této strategie je, že své riziko rozložíte v čase.

Neřiďte se masovým zájmem a historickými maximy.“

Pokud byste se řídili masovým zájmem, kdy ceny drahých kovů intenzivně rostou nebo jsou na svých historických maximech, můžete být brzo zklamáni. Další růst po vašem nákupu totiž není nikde zaručen. Naopak většinou předpovídá brzký pád a zklamání. Nejdříve si tedy zjistěte příčiny tohoto růstu a vyhodnoťte, zda je zde opravdu výrazný potenciál dalšího růstu.

Pravidlo č. 2 – prověřím si prodejce

Pokud jste si jisti, že nastal ten správný okamžik k investici, dejte si opravdu načas a prověřte si vhodné prodejce. Na poli prodeje a nákupu drahých kovů existují různé společnosti s různou historií a motivací. Najdou se tak samozřejmě i podvodníci, kteří vám bez okolků prodají „slitek zlata“, který je pouze pozlacen.

Zdařilý falzifikát jako laik pravděpodobně nepoznáte a zbytečně zaplatíte podvodníkům plnou cenu. Celý podvod navíc většinou objevíte až ve chvíli, kdy jdete svou cihličku po dlouhých letech prodávat a zjistíte, že má cenu pouhého železa. Vaše možnosti reklamovat zboží nebo se soudit jsou v tu chvíli ale prakticky nulové.

Solidní prodejce vám vše objektivně vysvětlí a nabídne zpětný odkup.“

Základními orientačními body při výběru prodejců drahých kovů je několik. Předně si prověřte, zda prodejce má svou historii. Doporučujeme nakupovat u prodejců, kteří jsou na trhu alespoň 7 a více let. Seriózní prodejci vám také při vaší investici rozumně poradí a vysvětlí možné výhody a nevýhody investice.

Dále je dobré si ověřit partnerství prodejce s různými oficiálními institucemi (ČNB, puncovní úřad atd.) či seriózními uskupeními (Česká numismatická společnost). Solidní prodejce většinou také umožní zpětný výkup slitků (který ostatně bývá i nejvýhodnější).

Pravidlo č. 3 – vlastním kov fyzicky

Jednou z hlavních předností investice do drahých kovů je možnost držet zlato, stříbro či další kovy fyzicky u sebe a manipulovat s nimi podle svého. Tak se o tuto přednost zbytečně neochuzujte! Existují totiž společnosti, které nabízejí nákup bez fyzického dodání. Získáte od nich pouze potvrzení, že drahý kov vlastníte.

Neochuzujte se o možnost vlastnit drahý kov fyzicky.“

Dané společnosti vám sice slibují, že v případě potřeby či na vyžádání své slitky ihned získáte. Pokud ale dojde k jejich krachu, s velkou pravděpodobností nedostanete vůbec nic. Důrazně tedy doporučujeme nakupovat drahé kovy pouze fyzicky a uložit je na místo, kde k nim budete mít přístup, ať se stane cokoliv.

Pravidlo č. 4 – na mince nesázím

Možná vám už domů přišel také letáček k nákupu krásných zlatých či stříbrných mincí, u nichž jejich prodejce vychvaluje jejich budoucí sběratelskou a historickou hodnotu. Pyšní se totiž výlisky „pouze“ v řádu 5 až 10 tisíc kusů.

Ale chyba lávky! Množství 5000 kusů je už poměrně značné a taková mince s velkou pravděpodobností za vzácnou považována nebude. U nákupu drahých kovů formou mincí či medailí je tedy dobré zvážit 4 aspekty, které minci poskytují hodnotu:

  • Základní cena

  • Investiční cena

  • Sběratelská cena

  • Historická cena

Základní cena je zkrátka cena podle váhy mince stejně jako u slitku. Investiční cenu může reálně navyšovat pověst a sláva autora návrhu, druh ražby, případně ražené množství. Tím ale veškeré jistoty končí.

Stanovit sběratelskou a historickou hodnotu mince je nemožné.“

Sběratelská cena se už určuje mnohem obtížněji. Závisí v podstatě na vášni a počtu sběratelů, kteří jsou ochotni v určitý čas do té či oné mince vložit své peníze, jsou ochotni o nákup třeba i soupeřit a cenu tak zajímavě „vyšponovat“.

Historická cena je na tom co do jistoty hodnoty úplně stejně jako cena sběratelská. Ve své podstatě ji nemůže nikdo dopředu určit. Vytvářejí ji unikátní historické okolnosti, společenská situace, aktuální trendy, regionální odlišnosti apod.

Tím nechceme říct, že se nákupu mincí či medailí musíte vyhýbat úplně. Jen si při zvažování jejich nákupu musíte položit mnohem více otázek než při nákupu slitků či cihel. Jejich přidaná hodnota je totiž často pouhou loterií s nízkou pravděpodobností úspěchu.

Pravidlo č. 5 – investuji do následné kontroly

Pokud jste si koupili svůj třpytivý slitek, cihlu nebo minci od důvěryhodného prodejce a myslíte to s investicí do drahých kovů opravdu vážně, určitě se vám vyplatí udělat ještě jeden krok: ihned si nechat zkontrolovat ryzost a pravost daného produktu u nezávislého odborníka.

Nezávislá kontrola ryzosti za ten klidný spánek určitě stojí.“

Víme, že to je pro vás další čas, práce a peníze… Můžeme vás ale ujistit, že za ten klidný spánek to opravdu stojí. A až jej budete vy nebo vaši potomci za 20 let prodávat, budete mít jistotu, že v rukách držíte opravdové zlato (stříbro, platinu či paladium).

Investice stará jako lidstvo samo

Investice do drahých kovů může patřit mezi vaše úspěšné konzervativní zhodnocení naspořených peněz. Jedná se navíc o velmi jednoduchou a poměrně bezpečnou investici. A znovu zopakujme: zvládne ji opravdu každý – Čech. Stačí se jen vyvarovat několika záludností a je téměř jisté, že se vám tato investice dlouhodobě vyplatí.

Vlastnění drahých kovů ale v sobě má i určitou historickou hloubku. Spojení člověka a drahého kovu je zataveno hluboko v našich genech. Zlato, stříbro a jiné vzácné kovy učarovaly člověka už dávno před vznikem prvních civilizací. A dokud po světě budou chodit lidské bytosti, budou mít drahé kovy stále svou neopomenutelnou moc a hodnotu.

Související produkty

Recenze od našich zákazníků

98% zákazníků doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.

Další recenze od zákazníků

Online platby kartou

Rychlé a zabezpečené
platby online

E-mail pro zákazníky

info@aranys.cz
(po-pá 8-16)

Linka pro zákazníky

+420 736 119 910
(po-pá 8-16)

Garance kvality a spokojenosti

potvrzená 
Puncovním úřadem

Zpět na začátek