12. května Den matek

Moje milá maminko,

usměj se na mě malinko.

Nejsme hodný syn a dcera,

ale je to lepší než-li včera.

Každý den máš o mě strach,

že ti srdce bije na poplach.

Miluji tě moc a moc,

děkuji ti každou noc.

Tento svátek není čistě českým svátkem, ale je to svátek přejatý. Svátek je přejatý z Ameriky, ale jeho historie sahá mnohem dál. Svátek matek slavili už Římané. Ti oslavovali mateřství a tato oslava připadala na první březnový den. Byla to oslava na počest bohyně Juno, která byla patronkou vdaných a nastávajících matek.

Dále od 16.století v Británii a v Irsku se o jednalo o Mothering day. Byl to křesťanský svátek, kdy sloužící dostali volno, aby mohli navštívit svůj kostel a místo odkud pocházeli, nebo – li místo, kde se narodili a žili jejich matky a rodiny. Tento svátek se v těchto zemích slaví dodnes.

Avšak na svátku matek, který známe se podílely hlavně dvě ženy. Julia Ward Howeová a Anna Marie Jarvisová. První byla Julia Ward Howeová, která se snažila v roce 1870 vyzvat ženy ke sjednocení proti válkám, které se jmenovalo Provolání ke dni matek. Následující léta se snažila stanovit přesné datum, kdy se den matek bude slavit, ale bohužel neuspěla.

Ta, které se to povedlo, byla Anna Marie Jarvisová. Prosazovala tento svátek k památce své matky, která se zasloužila o různé kroužky v té době. Nejdříve tento svátek slavili v úzkém kruhu rodiny a přátel, ale následně bojovala za jeho oficiální uznání, což se jí povedlo. O veřejné oznámení se postaral guvernér Západní Virginie. Následně jej stvrdil prezident Woodrow Wilson roku 1914. A tím se stala druhá květnová neděle dnem matek.

Na naše území se dostal až v roce 1923 a to díky Alici Masarykové, která slavení tohoto svátku prosadila. Avšak za vlády komunismu dostal přednost svátek žen, který je v březnu. Svátek matek se slaví v mnoha zemích, ale ne všechny země mají stejné datum tohoto svátku. V Česku, Německu, Rakousku, Slovensku a Americe se slaví druhou květnovou neděli, takže letos připadá na 12.květen. V Rusku se tento den slaví poslední neděli v listopadu. Nebo v Polsku je svátek matek 26. května.

Tak nezapomeňte své mamince popřát k svátku a obdarovat jí krásným darem, který bude věnován z lásky. Třeba medailonek, do kterého můžete vložit fotku a tak vás bude mít vaše maminka stále u sebe. 

Souprava srdce Zlacená souprava srdce Medailonek Medailonek

Související produkty

Recenze od našich zákazníků

95% zákazníků doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.

Další recenze od zákazníků

Online platby kartou

Rychlé a zabezpečené
platby online

E-mail pro zákazníky

info@aranys.cz
(po-pá 8-16)

Linka pro zákazníky

+420 736 119 910
(po-pá 8-16)

Garance kvality a spokojenosti

potvrzená 
Puncovním úřadem

Zpět na začátek