Český granát - česká výroba

Český granát

Je to minerál, který má ohnivou až krvavě rudou barvu a je průhledný. Český granát je oblíbený po celém světě. Je to drahokam drobných rozměrů (od 2 do 8 mm), je barevně stálý a odolává žáru i kyselinám.

Historie Českého granátu

Český pyrop byl nahodile sbírán od pravěku. Ve středověku však oblíbenost českého granátu mizí. Teprve od 15.století se granáty objevují zejména v kališích. Do obliby se dostaly až za vlády Rudolfa II., který brusiče kamenů podporoval. V 18.století Marie Terezie vydala zákaz vývozu českých granátů ze země. V té době se objevilo víc šperků, které v sobě měly drobné kamínky granátu. Vzniklo víc brusíren jako například ve Světlé nad Sázavou, v Třebenicích, na Skalce atd.

V dnešní době se výrobou šperků přednostně zabývá družstvo Turnov. Které na trhu působí do roku 1953. Díky tomu, že jsou kamínky granátů opravdu malé, tak mají jejich šperky specifický charakter.  Díky jejich velikosti vynikne jejich krása a půvabná červená barva. Do středu šperků se vkládají větší kameny, ale nejedná se o pyropy, ale o almandiny, které ale také patří do granátové skupiny. I velice populární kombinace s granátem je český kámen vltavín. Novodobé šperky s českým granátem jsou moderní a stylové. 

Turnov dnes působí jako bezpochyby největší zpracovatel a producent originálních šperků s českými granáty. Používá nejmodernější výrobní technologie, jak pro tvorbu nových modelů šperků, tak pro jejich výrobu. Přes tuto snahu zůstává na granátových špercích vysoký podíl ruční práce turnovských zlatníků.

V dnešní době dílna v Trutnově má nejen širokou nabídku šperků, ale také možnost velkého výběru materiálu. Můžete mít šperk z této dílny ze stříbra, zlaceného stříbra, zlata a bílého zlata, které jsou na zakázku. 

Současnost

Český granát je speciální a nikdy jiný než Granát Turnov nemůže používat tento název. Také České granáty se těží pouze u nás. Granáty těžené jinde nesmí nosit název Český granát, ale jedná se o almandiny. 

Do šperků se také velmi často vkládá další z českého kamene a to vltavín nebo-li moldavit.

Dámský dominantní stříbrný prsten s českými granáty

Prsten s českými granáty oválného tvaru můžete mít ve stříbře, zlaceném stříbře, ve zlatě nebo v bílém zlatě. Prostě z jakého materiálu budete chtít. 

Kravatová spona a manžetový knoflíček ze stříbra, s českými granáty

Český granát nezapomíná ani na pány, protože šperky nejsou pouze ženská záležitost. I páni chtějí vypadat elegantně a stylově. Třeba tyhle manžetové knoflíčky, které jsou zdobené českými granáty. Nebo spona na kravatu, která vypadá stejně dobře. A pro úplně náročné pány tu máme zlatou sponu nebo manžetové knoflíčky z pravého žlutého zlata nebo bílého zlata.

Související produkty

Recenze od našich zákazníků

95% zákazníků doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.

Další recenze od zákazníků

Online platby kartou

Rychlé a zabezpečené
platby online

E-mail pro zákazníky

info@aranys.cz
(po-pá 8-16)

Linka pro zákazníky

+420 736 119 910
(po-pá 8-16)

Garance kvality a spokojenosti

potvrzená 
Puncovním úřadem

Zpět na začátek