Pokud objednáte do 14:00, objednávku odešleme ještě dnes

Muránské sklo

Muranské sklo

Muránské sklo nebo také benátské sklo. Název je hlavně proto, že toto sklo se vyrábí především v Benátkách. Celý proces výroby a zdobení muránského skla sahá až 1000 let zpátky. V Benátkách řemeslníci začali vyrábět šperky ze skla. I když byla výroba velice náročná, tak byla krásná a velice oblíbená, hlavně u vyšších vrstev. Řemeslníci se postupně začali sdružovat do cechů. Benátské sklo začalo být čím dál více oblíbené a proslavilo se i za hranicemi Itálie. Hlavně panovnické dvory si nechali vyrábět šperky na zakázku. Byla to otázka prestiže a postavení vlastnit něco z Itálie. (Dnes tomu není jinak. U nás máme naše kabelky vyrobené v Itálii).Proto měli italští řemeslníci za povinnost uchovat tajemství výroby muránského skla. Za vyzrazení byly ukládané ty nejvyšší tresty.

Pro Benátky však výroba byla velmi složitá. Hlavně pro to, že otevřené ohně, při výrobě skla mohli způsobit požár. Proto bylo nutné velkou část skláren přestěhovat jinam.

Benátští mistři se museli i s rodinami přestěhovat na nedaleký ostrov Murán, od té doby se benátskému sklu říká Murásnké. Například, noví obyvatelé, měli právo nosit dvě dýky jako šlechtici a také měli povoleno vydávat své dcery za benátské šlechtice, co bylo do té doby nemyslitelné, aby si obyčejný řemeslník mohl vzít někoho ze šlechtického rodu. Na druhé straně se však zpřísnily ochranná opatření, skláři, kterých bylo na ostrově až 8 000, měli zakázáno opustit ostrov pod trestem smrti a uvěznění rodinných příslušníků.

Na ostrově Murano se tak 200 let vyráběly překrásné skleněné korálky, technologií navíjení čirého nebo barevného skelného vlákna kolem železného drátu. Dokonalost preciznost a krása spočívající v neviditelnosti spojů.

K výrobě muránského skla používali písek z mořských lagun, k němuž se přidávala soda vyluhovaná z popela mořských rostlin. Sodu dováželi z Orientu nebo ze Španělska a bránili jejímu dalšímu vývozu.

Získané měkké sodno-vápenaté sklo pomalu chladlo a zůstávalo dlouho tvárné na rozdíl od českého draselno-vápenatého, tvrdého skla. Díky dlouhotrvající tvárnosti umožňovalo benátské sklo výrobu složitých a bohatě tvarovaných předmětů. Vznikaly nádoby fantastických tvarů, dech beroucí šperky či jiné ozdoby.

Výroba muránského skla probíhá v souladu s prastarými tradicemi pomocí tavení křemičitých písků. Precizní ruční výroba pomocí tzv. techniky Murano garantuje jedinečnost, kvalitu a originalitu šperků. Každý jeden kus je unikátní a exkluzivní, je výsledkem práce, při níž je přítomna vášeň tvůrce. Jejich nositelkami jsou ženy, které mají jasný styl a vlastní identitu.

Hlavním rysem této luxusní bižuterie je nekonečné množství barev. Jejich škála vychází z aktuálních modních trendů. Výsledkem jsou krásné barevné variace citlivě zakomponované do stylového designu. Bižuterie je vyrobená z hypoalergenního materiálu. Součástí šperků jsou i zušlechtěné fólie 24karátového zlata a stříbra, které umocňují hodnotu a exkluzivitu šperku. Kombinací muránského skla, hypoalergenního kovu, zlata, stříbra a ruční práce zkušených italských mistrů jsou tyto šperky jedny z nejkrásnějších.

Naše nabídka šperků s muránským sklem:

Souprava z muránského skla

Muránská souprava složená z náušnic a přívěsku ve třech barvách.

Náhrdelník z muránského skla

Náhrdelník z muránského skla.

Související produkty

Recenze od našich zákazníků

95% zákazníků doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.

Další recenze od zákazníků

Online platby kartou

Rychlé a zabezpečené
platby online

E-mail pro zákazníky

info@aranys.cz
(po-pá 8-16)

Linka pro zákazníky

+420 736 119 910
(po-pá 8-16)

Garance kvality a spokojenosti

potvrzená 
Puncovním úřadem

Zpět na začátek