Žlutá barva

Žlutá barva

Žlutá barva působí povzbudivě. Je jasná a teplá. Barva symbolizuje změnu a cestu ke všemu novému. Milují ji lidé plní naděje a očekávání. Nemají ji rádi lidé, kterým byla jejich naděje zmařena. Proto je odmítání žluté prozrazuje zklamání a nedůvěru v budoucnost. 

Žlutá připomíná slunce - značí život, moudrost a božské světlo. Protože světlo vše ukazuje, tak je žlutá barvou moudrosti, vědění a inteligence. Dodnes je posvátnou barvou buddhismu.

Žlutá značí příchod léta a příchod podzimu. Je to barva zrajících plodů a žloutnutí listí. Symbol hojnosti, ale i stárnutí, zkázy, úpadku a blížící se smrti. Jako každá barva značí jak to dobré, tak i zlé. 

Ve světské symbolice se žlutou barvou a zlatem označovala manželská láska, a zároveň její protiklad, nevěra, která manželské svazky trhá. Ve středověku se žlutá stala barvou hanby.

Museli je nosit žebráci, malomocní, prostitutky a svobodné matky. Ve Francii se žlutou barvou pomazávaly dveře zrádců, ve Španělsku nosil kat žlutý a rudý šat - žlutá symbolizovala vinu trestaného, rudá moc a odplatu. Ještě jednou pak zneužili symboliky žluté nacisté: po vzoru středověkých antisemitských nařízení jejich rasistické zákony přikazovaly Židům nosit viditelné žluté znamení - Davidovu hvězdu.

Je s podivem, že žlutá barva, široce přijímaná pro svůj jas a kladné pocity jež vyvolává, je jen pro pouhých pět procent dospělých oblíbenou barvou.

Stříbrné náušnice s jantarem - kapky

Stříbrný náhrdelník citrín

Související produkty

Recenze od našich zákazníků

95% zákazníků doporučuje podle dotazníku spokojenosti za posledních 90 dní.

Další recenze od zákazníků

Online platby kartou

Rychlé a zabezpečené
platby online

E-mail pro zákazníky

info@aranys.cz
(po-pá 8-16)

Linka pro zákazníky

+420 736 119 910
(po-pá 8-16)

Garance kvality a spokojenosti

potvrzená 
Puncovním úřadem

Zpět na začátek